СЛАВА |
Произход
Получен е чрез кръстосването на сортовете Дунавска гъмза и Цветочный през 1979 година от съвместната работа между Институтите по лозарство и винарство в Плевен и Новочеркаск.
Разпространение
Разпространен в района на град Плевен.
Ботаническо описание
Лист - средно голям, петделен, с овално надлъжна форма, много силно нарязан, гладък, нагънат отгоре неопределено.
Грозд - средно голям (14.1/6.8 cm), коничен, полусбит до сбит, с тегло около 160 g.
Зърно - дребно (12.1/11.7 mm), сферично, с малко остро пъпче, с тегло около 1.6 g. Кожица - тънка, но жилава, зеленикаво-жълта, със обилен восъчен налеп. Консистенция - сочна. Вкус - хармоничен, с приятен мискетов привкус.
Агробиологична характеристика
Слава сравнително ранозреещ бял винен сорт. Гроздето му узрява през първата половина на септември. Лозите са със среден растеж, добра родовитост и добив. Не е склонен към изресяване и милерандаж. Практически е устойчив на мана, сиво гниене е и с повишена устойчивост на оидиум. По устойчивост на ниски зимни температури превъзхожда сорт Ркацители. Може да се отглежда както приземно, при формировка единичен или двоен Гюйо, така и на различни стъблени формировки, като се оставят по-къси плодни пръчки.
Технологична характеристика
Гроздето е подходящо за производство на обикновени бели вина. При условията на град Плевен натрупва 19-20.5 % захари при титруема киселинност 7-7.5 g/dm3. Произведените от него вина са със сламеножълт цвят. Ароматът им е плодово мискетов, траен. Вкусово вината са меки, плътни, добре балансирани и свежи.